להתחברות

זכויות הילד בגיל הרך

1

1

2

2

3

3

sources

עד כמה ראוי ליצור גן סטרילי עבור ילדים-ות עם רגישות למזונות?

 

דורון סיני
ליר ראובן
ניצן שיטאי

חזרה לילדים וילדות מיוחדים>>

The Edited Issue

 • עורך

  ניתן לטעון שאי הפכת הגן לסטרילי מקיימת אפליה בגן וזאת בניגוד לסעיף 2 באמנה (איסור אפליה). אם יהיה אוכל בגן… ניתן לטעון שאי הפכת הגן לסטרילי מקיימת אפליה בגן וזאת בניגוד לסעיף 2 באמנה (איסור אפליה). אם יהיה אוכל בגן שאסור לילדה, הילדה יכולה להרגיש אפליה והרגשה של הדרה חברתית כי "משהו שונה אצלי". בנוסף, יכול להיות שהוא לא יוכל להשתתף בפעילויות שונות שיהיו בגן שכוללות אוכל שהוא רגיש אליו ולכן, הדבר נוגד את סעיף 12 באמנה (כיבוד נקודת המבט של הילד והילדה) ויגרום לדחייה נוספת לשוליים, להעצמת תחושת הבדידות ולחוסר פעילויות שעוזרות להתפתחות.   *נכתב על ידי ליר ראובן (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  אין סיבה להפוך את הגן לגן סטרילי: ניתן לטעון שאם הגן אינו סטירלי תתרחש אפליה (סעיף 2 באמנה). אך, נרצה… אין סיבה להפוך את הגן לגן סטרילי: ניתן לטעון שאם הגן אינו סטירלי תתרחש אפליה (סעיף 2 באמנה). אך, נרצה לטעון הפוך שכן גם אם הגן אינו סטירלי אין הפירוש שמתרחשת אפליה אלא מציאות החיים. נדאג שכאשר בכל פעם שמתרחשת ארוחה או כיבוד של מזון אותו הילד אינו יכול לאכול יהיה סוג מזון נוסף שאותו הילד יכול לאכול ללא חשש. בנוסף, נדאג שבכל פעילות המתרחשת בגן, יהיה תחליף ראוי לילד הסובל מרגישות כך שיוכל לקחת בה חלק פעיל ולא ירגיש דחיקה מהחברה בה הוא חי והתפתחותו לא תתעכב. (כפי שניתן לטעון לפי סעיף 12 באמנה). כמו כן, כאשר הגן אינו סטירלי אנו מפתחות אצל הילדים את ההבנה שיש שוני בין בני אדם וכן את היכולת שלהם להכיל את השונה מהם. ולילד הרגיש אנו מספקות התנסויות מעצימות של שליטה ושל הישג שכן הוא מודע לרגישות ולוקח אחריות עליה. בכך, כל הילדים מפצחים הערכה עצמית חיובית, הן להם והן לשונה.   *נכתב על ידי ניצן שיטאי (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  אני אציע פתרון אחר להורים. אגיד להם שהגן לא יהיה סטרילי, אבל, הוא כן יהיה נגיש לילדה. כלומר, לא תתבצע… אני אציע פתרון אחר להורים. אגיד להם שהגן לא יהיה סטרילי, אבל, הוא כן יהיה נגיש לילדה. כלומר, לא תתבצע אפליה כלפי הילדה והיא תמיד תשתתף בפעילויות מתוך הבנה שזכות הילד הוא להשתתף בכל האירועים כדי שיוכל גם הוא להתפתח וכי עלינו לדאוג לרווחתו ומתוך הכרה בכך שהדרתו מפעילות תעצים את תחושת הבדידות שלהם. עלי להבטיח שהילדים יחזקו את כל היכולות שלהם, ישפרו חולשות והתפתחו בכל תחומי החיים כולל פיתוח תחושת השייכות והערכה העצמית . ולכן, לא אתן שיתייחסו לילד לא בכבוד או כילד עם בעיות. בגלל שזה לא אלרגיה ואין סיכון חיים, ניתן להכניס לגן תוך שמירה. ההצעה: בימי הולדת נבקש מההורים לא לכלול את המוצרים האלה בתוך העוגה/הכיבוד כדי שהילד יוכל לאכול עם כל הילדים, להנות ולא להרגיש שונה. ביום יום, יש מגוון רחב של ממרחים אותם ניתן למרוח על הפרוסה, הילד פשוט לא יבחר במוצר זה ובנוסף תמיד שהוא אוכל תהיה מישהי שמסתכלת לראות. הילדים ידעו שהוא רגיש ויהיה להם את האמפתיה והם גם יעזרו לנו על מנת לשמור על הילד. הילדים ידעו שלא מכנסים את הסכין של ממרח אחד לאחר. אדאג לכך שתכנית הלימודים בגן תהיה מותאמת לכל הילדים!   *נכתב על ידי ליר ראובן (צפיה בדעה במקור)
 • מיכאל ברמץ

  דיון במקורות דיון במקורות (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  מקור זה גורם לי להבין למה לאסור הכנסת המזון האלרגני לגן. מסכן חיים ולכן אי אפשר שיהיה כי קשה לשמור… מקור זה גורם לי להבין למה לאסור הכנסת המזון האלרגני לגן. מסכן חיים ולכן אי אפשר שיהיה כי קשה לשמור על סביבה נקייה אם אין איסור על הכנסת המוצרים. לכן, אין מקום לטעויות – יש תחליפים להכל והרבה פעמים גם בריאים יותר. תורם לכולם לאלרגיים וללא – אפשר לקבל את השונה ולהתחשב ולעזור לו. במקור ניתן למצוא גם סיבה להכנסת מזון לגן או ללא להכניס ילדים אלרגיים לגן - חשש של הצוות מאחריות ולכן לא מקבלים ילדים עם אלרגיות או שניתן לבודד אותם בגן. (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  המקור מקנה לנו טיעון ללא להכניס אוכל שילדים רגישים ממנו לגן כי צריך לעלות את המודעות לזה, ולא לאפשר להכניס דברים… המקור מקנה לנו טיעון ללא להכניס אוכל שילדים רגישים ממנו לגן כי צריך לעלות את המודעות לזה, ולא לאפשר להכניס דברים כדי שלא יקרה מצב שהילדים פוגעים בילד הרגיש בכוונת תחילה. צריך ללמד את הילדים לקבלת השונה וזו הדרך, לעזור לו. המקור גם מקנה לנו טיעון להכללת האוכל בגן כי המזון שהילד רגיש אליו יכול להיות בכל מקום לכן צריך להתמודד עם זה ולעלות את המודעות לזה – ללמד את הילדים לעזור ולא להכחיד את זה, אלא איך מתמודדים עם זה שכל אחד הוא שונה. ככה נעלה את המודעות לאלרגיות עם מזון.   (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  המקור מעיד על גננת שרוצה להכליל את המזון בגן ללא הפרדה כי חוששת מאחריות יתר על הצוות שיצטרכו לבדוק כל… המקור מעיד על גננת שרוצה להכליל את המזון בגן ללא הפרדה כי חוששת מאחריות יתר על הצוות שיצטרכו לבדוק כל מוצר ולא מסכימה לא להכניס לגן. לטענתה זה מעמיס על צוות הגן, ודורש אחריות גדולה. מצד שני נרצה להראות גם את הצד הנגדי שדווקא מקנה לנו חשיבה שכן לא צריך להכניס כי הכנסה דורשת אחריות כבדה יותר ומעמסה.   (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  מקור זה נותן לנו להבין למה לא להכניס אוכל לגן. הכנסת אוכל גורם להרגשה של תחושת שוני ושאינם שווים. אנו… מקור זה נותן לנו להבין למה לא להכניס אוכל לגן. הכנסת אוכל גורם להרגשה של תחושת שוני ושאינם שווים. אנו רוצים ללמד ערך שכל ילד הוא ילד ולכן לא לאכול לילד ילד אלרגני משהו שאסור לו. היום יש תחליפים לכל דבר, וגם אם אין תחליף אפשר ללמד את הילדים שבגן אין ובבית יש כי מתחשבים. איפוק, סבלנות, הכלה, קבלת השונה – ערכים שמעבירים לילדים בכך שנסביר איך ההתנהגות שלהם יכולה לעזור ולהציל חבר. חשוב לזכור שאף הורה לא בוחר שהילד שלו יהיה אלרגי/רגיש, ואף ילד לא בוחר להיות שונה, בעל מוגבלות או להפריע לחבריו. הורים צריכים להיות סובלניים ולקבל את המגבלות באהבה ולתת לכל הילדים במסגרות אפשרות שווה, עם מעט חשיבה ומאמץ ואף ילד לא יגדל בצורה מביכה. במקור הביאו לנו גם דוגמה שיכולה להיות להכללת מזונות אלו בגן: ניתן שהילד ישב לבד לאכול מחשש לביטחונו.   (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  מקור זה מסביר למה עלי כן להכליל מזון שהוא אפילו אלרגני אז על אחת וכמה מזונות שהילד רגיש אליהם. מכיוון… מקור זה מסביר למה עלי כן להכליל מזון שהוא אפילו אלרגני אז על אחת וכמה מזונות שהילד רגיש אליהם. מכיוון שצריך לאפשר לו להשתלב בכל פעילות שקשורה למשרד החינוך, תוך התייחסות לכך שאין אפשרות להרחיק ממנו את כל האלרגנים. עלינו פשוט לפעול בהתאם להנחיות שהן רשת בטחון ומונעות את החשיפה של הילד למוצרים (יצירת סביבה בטוחה לילד) וטיפול במקרה של חשיפה (לימוד צוות הגן למקרים כאלה). כך אפשר להתגבר על הבעיה. (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  המקור מקנה לנו סיבה למה לא לכלול מזונות שילדים רגישים אליהם בגן - ניתן לחגוג גם ללא המוצרים האלרגנים, להכין… המקור מקנה לנו סיבה למה לא לכלול מזונות שילדים רגישים אליהם בגן - ניתן לחגוג גם ללא המוצרים האלרגנים, להכין עוגה מתאימה, להפוך את הסביבה למתאימה ובכך לחסוך להורים את הלחץ והפחד על ילדם הרגיש. וגם כי הוא צריך להשתתף כמו שאר הילדים. מצד שני המקור גם מראה את הצד השני, אם לא נכלול את המזונות אז זה יהיה הכבדה על ההורים של הילדים האחרים (להכין עוגה מתאימה).   (צפיה בדעה במקור)