להתחברות

זכויות הילד בגיל הרך

1

1

2

2

3

3

sources

עד כמה ראוי ליצור גן סטרילי עבור ילדים-ות עם רגישות למזונות?

 

שנהב לוי
שירלי אלוני
עדי רונן
אורטל נתן

חזרה לילדים וילדות מיוחדים>>

The Edited Issue

 • עורך

  א. איסור אפליה- האפליה שיעברו הילדים שאינם אלרגיים כינה קיימת משום שנאבר עליהם לאכול בוטנים ללא סיבה ממשית אישית. עם… א. איסור אפליה- האפליה שיעברו הילדים שאינם אלרגיים כינה קיימת משום שנאבר עליהם לאכול בוטנים ללא סיבה ממשית אישית. עם זאת, האפליה שתעבור הילדה הינה יותר חמורה משום שבמידה ויגישו בוטנים והיא תאכל מהם, בריאותה תיפגע ולכן דעתנו היא שהאפליה כאן תפקידה להגן על הילדה הרגישה. ב. סעיף 12 הזכות להישמע- הילדים שאינם רגישים לא צריכים לא להשתתף בפעילות משום שאינם בעלי רגישות ואילו הילדה הרגישה תהיה מחוץ לפעילות ועפ"י סעיף זה היא צריכה להיות משולבת בכלל הפעילויות ולכן הגן צריך להיות סטרילי מבוטנים. ג. תמיכה במשפחות ואחריות ההורים- במקרה זה ההורים לילדים הלא רגישים צריכים תמיכה משום שנושא זה עלול לעורר כעס באופן טבעי אך הוא מועט לעומת התמיכה הרגשית שהורי הילדה הרגישה ומן הסתם גם הילדה הרגישה בעצמה צריכים לקבל. ד. ביעור אלימות ניצול והזנחה- מצד אחד גן סטרילי יעורר כעס בקרב הילדים וייתכן שאף יעורר בריונות וכאן תפקידנו להיות עירניים מספיק על מנת למנוע זאת מראש. ה. פיתוח הערכה עצמית והסתמכות עצמית- מצד אחד לעשות גן סטרילי מוריד את ההסתמכות העצמית שהילדה יכולה לשלוט בעצמה בנושא אכילת הבוטנים כי התפקיד הופך להיות של ההורים אך מצד שני הוא יכול להיות הזדמנות נפלאה לתת לילדים לשלוט על עצמם ולהבין את כובד האחריות ולישמה. דווקא הכנת גן סטרילי עבור הילדים מעודד אצלם תחושת יכולת והצלחה.   *נכתב על ידי שירלי אלוני (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  בשם הקבוצה לא נסכים להורים אשר יבקשו גן סטרילי מכיוון שזה לא מסכן חיים של אותו הילד ואנו מפלות את… בשם הקבוצה לא נסכים להורים אשר יבקשו גן סטרילי מכיוון שזה לא מסכן חיים של אותו הילד ואנו מפלות את שאר הילדים עם החלטה זו. זה יעורר כעס טבעי אצל הילדים בשל איסור אכילת אותו מאכל, וזה עלול לפתח בריונות כלפי אותו ילד עם מוגבלות. לא תהיה תחושת יכולות אצל הילדים, ניצור אצל כל ילד את אי תחושת העצמאות, לדעת או לא לדעת איזה מאכל מכיל או עלול להכיל… אנו בתור גננות צריכות לתת לילדים את התחושה שהם למדים מתוך התנסות במידה המרבית והאפשריות עבור כל ילד.   *נכתב על ידי אורטל נתן (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  לדעתנו ההורים והגן יספקו תמיד אוכל אחר לאותו ילד עם רגישות. ככה לא תהיה אפליה בגן, יהיה כיבוד של נקודת… לדעתנו ההורים והגן יספקו תמיד אוכל אחר לאותו ילד עם רגישות. ככה לא תהיה אפליה בגן, יהיה כיבוד של נקודת המבט של הילד והילדה, תהיה תמיכה בהורים, לא תיווצר אלימות בגן (כי כל אחד קיבל את מה שהוא צריך) ולכל אחד תהיה התנסות של שליטה, הישג והצלחה.   *נכתב על ידי שנהב לוי (צפיה בדעה במקור)
 • מיכאל ברמץ

  דיון במקורות דיון במקורות (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  מקור זה מדבר על איסור סוגי מזונות חלביים בעקבות ילד בעל אלרגיה. הנימוקים לכך הם: הילד לא יודע להבדיל בין… מקור זה מדבר על איסור סוגי מזונות חלביים בעקבות ילד בעל אלרגיה. הנימוקים לכך הם: הילד לא יודע להבדיל בין מאכלים שמותר לו לאכול ומאכלים שאסור ועל כןן, אסור להכניסם לגן. נימוק שני הוא עניין של חיים ומוות. (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  לדעתינו  במקור זה יכולים לכלול מזון אלרגני בגנים. נימוקים: משרד החינוך חוזר מנכל, יעניקו לצוות הגן הנחיות בהקשר לאלרגיה במצב… לדעתינו  במקור זה יכולים לכלול מזון אלרגני בגנים. נימוקים: משרד החינוך חוזר מנכל, יעניקו לצוות הגן הנחיות בהקשר לאלרגיה במצב של סכנת חיים. נימוק שני, על המוסד החינוכי להיערך ליצירת סביבה בטוחה לאותו ילד, בשיגרה הלימודים ובשעת חירום כאשר אותו ילד יהיה חשוף למאכל אלרגי (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  לדעתינו מקור זה מתייחס לאופן שבו חברי הקבוצה עלולים להגיב בעקבות ההחלטה האם המקור יכנס או לא, יכול להיות שבמידה… לדעתינו מקור זה מתייחס לאופן שבו חברי הקבוצה עלולים להגיב בעקבות ההחלטה האם המקור יכנס או לא, יכול להיות שבמידה והגן יהיה סטרילי או שיהיה סידור אחר לגבי אכילת אותו מזון, זה יגרום לילדים להגיב בבריונות כלפי הילד האלרגי.   (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  פוסט זה מדבר על אפליה נגד ילד בעל אלרגיה ולא מוכן לקבל ילדים אלו לגן. הוא מתקשר למקור נוסף שקראנו…
  פוסט זה מדבר על אפליה נגד ילד בעל אלרגיה ולא מוכן לקבל ילדים אלו לגן. הוא מתקשר למקור נוסף שקראנו ״גן לילדים עם אלרגיות״ שבו אמא לילד אלרגי פתחה גן לילדים עם אלרגיות שונות. אפליה נגד ילד/ה בעלי אלרגיה למזון כלשהו. האפליה גורמת לתסכול בקרב ילדים אלו והוריהם.
  (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  מקור זה מדבר על איסור הכנסת מאכלים אלרגיים לגן. הנימוקים: אי אפשר שילדה תשאר ללא מסגרת חינוכית כלשהי, לא ניתן… מקור זה מדבר על איסור הכנסת מאכלים אלרגיים לגן. הנימוקים: אי אפשר שילדה תשאר ללא מסגרת חינוכית כלשהי, לא ניתן למנוע מילד/ה חינוך בגלל אלרגיה שיש לו/ה. נימוק שני, הקמת גן המיועד לילדים בעלי אלרגיות מאפשר להורים ולילדים לראות את השונה ולהתחשב בו.   (צפיה בדעה במקור)
 • אורטל נתן

  מקור זה מדבר על הכנסת מזון אלרגי לגן וגם על איסור הכנסת מזון אלרגי לגן. נימוקים: לא ניתן לאפלות אף… מקור זה מדבר על הכנסת מזון אלרגי לגן וגם על איסור הכנסת מזון אלרגי לגן. נימוקים: לא ניתן לאפלות אף אחד מילדי הגן, כך שאם לא מכניסים מזון אלרגי, כל ילדי הגן לא יאכלו את אותו המזון ולא תהיה אפליה בניהם וכך גם נלמד את אותו הורה לא לעשות אפליות. נימוק נוסף, ישנם ילדים הצריכים את אותו מזון שיהיה בגן ולכן, במקום לשלוח את אותו ילד אלרגי לאכול לבד בחצר, נדאג לכללי זהירות, נדבר עם ילדי הגן ונישמר. (צפיה בדעה במקור)
 • אלוני שירלי

  בריונות כלפי אנשים בעלי אלרגיות. כפי שנאמר במקור, עצומה נגד הסרט פיטר ראביט, ניתן לראות כיצד אנשים מקלים ראש בנושא,… בריונות כלפי אנשים בעלי אלרגיות. כפי שנאמר במקור, עצומה נגד הסרט פיטר ראביט, ניתן לראות כיצד אנשים מקלים ראש בנושא, ולא מבינים את המציאות כפי שהיא. הסצנה המדוברת בסרט מציגה תמונה שאינה מציאותית משום שהיא לא מציגה את סכנת המוות. בכך הסצנה רק מגבירה את הבריונות כלפי ילדים עם אלרגיות משום שהיא מראה כמה היא לגיטימית ולא באמת מסוכנת כפי שמזהירים אותנו. בנוסף, מפי מוריה בכתבה של מאקו אנו מבינים שהאלרגיות פוגעות בה פעמיים. בפעם הראשונה האלרגיה פוגעת בה בכך שהיא משפיעה על המזון שהיא אוכלת, וגם על סדר יומה משום שהיא לא יכולה לאכול עם חבריה לכיתה. בפעם השנייה האלרגיה פוגעת בה בכך שהיא מספקת סיבה להתנכלויות הצקות והתעללויות מחבריה לכיתה. לבסוף, לפי הכתבה "סובלניים כלפי ילדים עם אלרגיות" עולה ההתעסקות האמפתית והחמלתית. הכותבת מציינת את הסיטואציה ומסבירה שההורים פועלים מבלי לנסות ולשים את עצמם במקום ההורה לילד עם האלרגיות. יתר על כן, מעשי ההורים מלמדים את ילדיהם בדיוק ההפך ממה שראוי; חמלה, איפוק, אכפתיות וסובלנות שהם לבטח הערכים שאנחנו רוצים שיהיו לנו ובטח לילדנו. (צפיה בדעה במקור)