להתחברות

זכויות הילד בגיל הרך

ההליך לאור הילדים המשקרים

ההליך לאור הילדים המשקרים

האם המאמרים שקראתם משפיעים על עמדתכם לגבי ההליך שנקטה הגננת?

השלמה עם שקרי ילדים

השלמה עם שקרי ילדים

 עד כמה ראוי שגננת תשלים עם שקרים של ילדים וילדות?

sources

סיכום הדיון

הרוב סברו,  שראוי להבחין בין סוגי שקרים של ילדים, ושהתגובה להם צריכה להיות תלויית מצב, זמן וכוונות (שקר כדי להשיג משהו, "שקר לבן" להתגוננות, המצאה מהדמיון לצורך השווצה וכו'). כך, למשל, אם אמאבלה שיקרה, יתכן שעשתה זאת מפחד.

בתוך זאת, הרוב סברו ששקרים שפוגעים בזכויות של ילדים או בבטחונם הם בבחינת "קו אדום" שאין לחצות, אלא לקיים בירור מעמיק.

היו גם שציינו, שהידע על שקרים של ילדים וילדות, שנבנה מהמקורות, חיזק אצל חלק את העמדה שהגננת טעתה בתגובתה.

 

 

יש גם שסברו, שהגישה של גדעון לוין עלולה אף להחמיר את השקרים, כאשר הילד אינו מבין את ההשלכות אלא מתנהל על פי גורם חיצוני שסמכותו גדולה יותר. גישה כזו יכולה ליצור רתיעה, רגשות אשם ורגשות שליליים באופן כללי, ואף לפגוע ביחסי אמון בין הילד למבוגר.

 

 

להעשרה

לבקשת מי שאנגלית שגורה בפיה, העליתי לאתר כאן וכאן שני מאמרים באנגלית – מחקרים אקדמיים על ילדים שקרנים, להעשרה.

The Edited Issue

 • נעמי יוספסברג

  קראו נא את שני המקורות האחד והשני על שקרים של ילדים וילדות בגיל הרך, דונו בקבוצות והתחיסו כקבוצה לשאלות הבאות : (1) האם… קראו נא את שני המקורות האחד והשני על שקרים של ילדים וילדות בגיל הרך, דונו בקבוצות והתחיסו כקבוצה לשאלות הבאות : (1) האם המאמרים שקראתם משפיעים על עמדתכם לגבי ההליך שנקטה הגננת? (2) עד כמה ראוי שהגננת תשלים עם שקרים של ילדים וילדות? לבקשת מי שאנגלית שגורה בפיה, העליתי לאתר כאן שני מאמרים באנגלית (1 , 2 ) מחקרים אקדמיים על ילדים שקרנים, להעשרה. שבוע נעים, נעמי (צפיה בדעה במקור)
 • שטרית נירית

  אנחנו חושבות ששקרים של ילדים זה תלוי מצב, זמן וכוונות. לא בכל מצב אנחנו נוכיח את שקרו של הילד, ולא… אנחנו חושבות ששקרים של ילדים זה תלוי מצב, זמן וכוונות. לא בכל מצב אנחנו נוכיח את שקרו של הילד, ולא נשתמש במילה שקר, ולא בפומבי, אלא ביחידות, היינו הולכות אל הילד ומקשיבות לו, לעמדה שלו, ולא נשתמש במילה שקר כי אנחנו יודעות שאפילו אם ילדים משקרים זה חלק מההתפתחות הנורמטיבית שלהם. לדוגמא- ילד שממציא סיפורים מהדמיון שלו, אנחנו לא נוכיח אותו שהוא משקר, אלא נקשיב לסיפורים שלו כי זה מה שהוא צריך ואולי הוא משתמש במנגנון הגנה שהוא זקוק לו ברגע זה. אנחנו גם נרצה לראות מה הייתה הכוונה שלו בשקר, למה הוא התכוון. כגננות אנחנו צריכים להכיל את הילד ולהבין אותו, באיזה מצב הוא נמצא וממה זה נובע. (צפיה בדעה במקור)
 • ליטל סול בוכמן

  עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת לא השתנתה לאחר קריאת המאמרים. יתרה מכך, היא רק התחזקה. לגבי השלמה עם שקרים של… עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת לא השתנתה לאחר קריאת המאמרים. יתרה מכך, היא רק התחזקה. לגבי השלמה עם שקרים של ילדים וילדות: זה מורכב. שקרים מפתחים את הזיכרון מצד אחד ועוזרים בפיתוח אסטרטגיות חשיבה. בנוסף, זהו אמצעי מגננתי נפשי שבא לאחר מעשה שידוע כי נתפס בעיני הסביבה כ"לא ראוי". מנגד, השקרים אינם ראויים חברתית ואף עלולים להרחיק את הסובבים. האם מבחינה חינוכית יש לעצור את השקרים כבר בגילאים הצעירים? ואולי יש לתת לתהליך הזה לקרות בעצמו? ואולי זה תלוי שקר? הרי גם אנחנו המבוגרים משקרים לפעמים שקרים שלא בהכרח מזיקים לאחרים ואף עלולים למנוע נזקים חברתיים. (צפיה בדעה במקור)
 • ליר ראובן

  המאמרים שקראנו רק מחזקים את טענתנו בכך שהגננת לא הייתה צריכה לפועל כך. היא כן הייתה צריכה לטפל במצב כמו… המאמרים שקראנו רק מחזקים את טענתנו בכך שהגננת לא הייתה צריכה לפועל כך. היא כן הייתה צריכה לטפל במצב כמו שנאמר כבר כי ברור שנעשתה פגיעה בילדה כי יש עלייה סימנים. אך, המורה הייתה צריכה להבין ולדעת שלעשות דבר כזה בפומבי יכול להוביל למצב לא נעים בו הילדה תשקר או הילד שהיא הצביעה עליו ישקר. ההבנה שלה צריכה לנבוע מההכרה שלה עם ילדים (רוב הילדים משקרים – זה חלק מההתפתחות הנורמטיבית ועוד על אחת וכמה שזה בפומבי שהוא יודע שהוא יכול לקבל עונש – שקרים נאמרים לרוב להתחמקות מעונש או לקבלת פרס, יתרון. והילדה – המורה הייתה צריכה לדעת/לחשוב שיכולה לשקר מפחד להיפגע) והן מהידע שלה על התפתחות הילד –בגיל הרך המצפון עדיין מתפתח ואינו שלם. הידיעה מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור נוצרת רק לאיטה על ידי מסכת היחסים עם המחנכים ועם המבוגרים. ולכן, גם המודעות לדבר שקר עדיין אינה מגובשת. מכל הנאמר לעיל אנו חושבות שחיזקנו את עמדתנו גם בקשר לאיך שהגננת הייתה צריכה לפועל – חדרי חדרים להביא את הקורבן ואת הנאשמים שהיא אומרת ושם לדבר איתם ולעשות עם עצמה חושבים מי צודק ואיך לפעול – ככה יש לה גם זמן לחשוב איך לפתור את הסיטואציה ואינה עומדת במצב של אי וודאות בין שני ילדים והורים שנועצים מבטים. נרצה לציין שאנו לא חושבות שצריך להעמיד את הילד על שיקרו! לא להגיד לו שיקרת אלא להבין למה שיקר ותמיד לזכור שגם אנחנו משקרים. מן הראוי שהגננת תקבל את זה שילדים משקרים כי זה חלק מההתפתחות הטבעית ומהפחד שלהם מהתגובה הצפויה. זה לא אומר שאין לכעוס, או לטפל בנושא, אך ראוי להבין את זה ולהתחשב בכך ולא להתייחס לילד כשקרן, לא לכעוס שהוא שיקר אלא לכעוס על המעשה שעשה.   (צפיה בדעה במקור)
 • טוב שירן

  המאמרים לא משנים את עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת,מכיוון שמלכתחילה חשבנו שהתהליך שאותו בצעה הגננת הוא לא נכון והוגן היות… המאמרים לא משנים את עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת,מכיוון שמלכתחילה חשבנו שהתהליך שאותו בצעה הגננת הוא לא נכון והוגן היות והוא לא התבסס על עובדות, אלא הוא מתבסס על מילה ובוחן מי משקר ומי מדבר אמת. אנו חושבות שהמקום של הגננת בהקשר לתגובתה לשקרים שילדים מספרים, הוא נקודתי ותלוי ילד מצב וסיטואציה. ברגע שזה פוגע בזכויות של ילדים או בטחונם זה מבחינתנו קו אדום שלא חוצים. (צפיה בדעה במקור)
 • ליז פיטקובסקי

  1. המאמרים לא שינו את עמדתנו. 2. הגננת לא צריכה להשלים עם השקר כאשר מדובר בסוגיה חמורה כגון אלימות פיזית/מילולית.… 1. המאמרים לא שינו את עמדתנו. 2. הגננת לא צריכה להשלים עם השקר כאשר מדובר בסוגיה חמורה כגון אלימות פיזית/מילולית. יש צורך להבחין בין השקרים, כאשר מדובר בשקר מפרי דמיונו של הילד אפשר להעלים עין ו/או לא להתייחס לסיפור כשקר. וכאשר מדובר בשקר חמור הפוגע או משפיע על אחרים בסביבתו או עליו יש צורך להתייחס ולבצע תחקור ראוי סביב הנושא ולחשוב על הטיפול המותאם ביותר.   (צפיה בדעה במקור)
 • טוב שירן

  " בקבוצה(שירלי,נטלי,עדי רונן,שירן טוב) המאמרים לא משנים את עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת,מכיוון שמלכתחילה חשבנו שהתהליך שאותו בצעה הגננת הוא… " בקבוצה(שירלי,נטלי,עדי רונן,שירן טוב) המאמרים לא משנים את עמדתנו לגבי ההליך שנקטה הגננת,מכיוון שמלכתחילה חשבנו שהתהליך שאותו בצעה הגננת הוא לא נכון והוגן היות והוא לא התבסס על עובדות, אלא הוא מתבסס על מילה ובוחן מי משקר ומי מדבר אמת. אנו חושבות שהמקום של הגננת בהקשר לתגובתה לשקרים שילדים מספרים, הוא נקודתי ותלוי ילד מצב וסיטואציה. ברגע שזה פוגע בזכויות של ילדים או בטחונם זה מבחינתנו קו אדום שלא חוצים. " (צפיה בדעה במקור)
 • דורון סיני

  1. הקטע המדבר על כך ששקרים הם התנהגות נורמטיבית חיזק את עמדתנו ביחס להליך של הגננת. מכיוון ששקרים הם התנהגות… 1. הקטע המדבר על כך ששקרים הם התנהגות נורמטיבית חיזק את עמדתנו ביחס להליך של הגננת. מכיוון ששקרים הם התנהגות נורמטיבית ויכולים להופיע בסיטואציות רבות ומגוונות ובייחוד כאשר היא מוצגת בפני קהל רחב - דבר שעלול להגביר את הצורך בשקר לצורך התגוננות. לכן, על הגננת להבין שסיטואציה זו יכולה להגיע למבוי סתום בו אין לה את היכולת להגיע לאמת באותו הרגע. אולי כדאי היה לעשות זאת באופן אישי והתוצאה הייתה אחרת. 2. בדיון שלנו נאמר שזה תלוי מאוד בסוג השקר ויש לבחון את הגבולות. יש הבדל בין ילד שמשקר לגבי עבודתו של אביו לעומת שקר שמיצג פגיעה מסויימת. יש להבין ולדון בסוג השקר, בהקשר שבו הוא נאמר ולנסות להבין למה בכלל הילד משקר? האם בכדי להתגונן? האם בכדי להשוויץ? וכו וכו. אנו מאמינים שבשקרים שאינם פוגעים באמת יש להיות "סלחניים" יותר כלפי הילדים ולהשאיר מרחב אפור בו אין אנו מתערבים ומציגים את המצפן המוסרי כאשר אין באמת צורך כזה. הגישה של גדעון לוין עלולה אף להחמיר את השקרים מכייון שאין הילד מבין את ההשלכות אלא מתנהל ע"פ גורם חיצוני שסמכותו גדולה יותר- דבר שיכול ליצור רתיעה, רגשות אשם ורגשות שליליים באופן כללי, כמו גם יכול לפגוע ביחסי אמון בין הילד למבוגר. (צפיה בדעה במקור)
 • שרה אלכסנדרה כץ

  (1) לאחר קריאת המאמרים, גילינו שעמדתנו לא השתנתה. ניתן לומר כי נושא המאמרים רחוק מנושא של הסוגיא המקורית. (2) אנו… (1) לאחר קריאת המאמרים, גילינו שעמדתנו לא השתנתה. ניתן לומר כי נושא המאמרים רחוק מנושא של הסוגיא המקורית. (2) אנו מבדילות בין שני סוגי שקרים בגיל הרך (ארבע עד חמש). סוג ראשון הוא שקר "לבן" כמנגנון הגנה (לדוגמא, אבא שלי גיבור על או אני יודע לדבר עם כלבים). הסוג השני הוא שימוש בשקרים לצורכי השגת מטרות (לדוגמא, הגננת אמרה שאת חייבת להביא לי את הכדור). לדעתנו, בכל אחד מסוגי השקרים יש לטפל בדרך היקפית. עם זאת, בטיפול בשקרים שנועדו להשיג מטרה יש לנקוט באמצעים חדים יותר לצורך הבנה מעמיקה של הנסיבות לשקר. כמו כן, בשקרים ה"לבנים" יש להראות יותר אמפתיה מכיוון שמדובר בנושא רגשי-אישי שאולי דורש התערבות של פסיכולוג. יתר על כן, חשוב לשים לב אם השקרים פוגעים באדם אחר, דבר המצריך התערבות יתרה מצד הגננת. (צפיה בדעה במקור)