להתחברות

זכויות הילד בגיל הרך

1

1

2

2

3

3

sources

עד כמה ראוי ליצור גן סטרילי עבור ילדים-ות עם אלרגיה למזונות?
 

רונית יגודייב
נטלי ארבילי
עדי זיבלי
סשה אוחנה

חזרה לילדים וילדות מיוחדים>>

The Edited Issue

 • עורך

  נסכים להפוך את הגן לגן סטרילי מפני המזון מסכן החיים על מנת לשמור על הילד האלרגי מפני סכנת מוות. למרות… נסכים להפוך את הגן לגן סטרילי מפני המזון מסכן החיים על מנת לשמור על הילד האלרגי מפני סכנת מוות. למרות שיש מי שיטענו לפי האמנה לזכויות הילד לאפלייה, נעדיף להגביל את רוב הילדים לצורך שמירה על חיים של מיעוט – גם אם הוא ״רק״ ילד אחד. נוסיף, כי בעידן המודרני בו אנו חיים כעת, ניתן למצוא תחליפים כמעט לכל מוצר מזון.   *נכתב על ידי עדי זבילי (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  באמנה, כאשר יש ילד או ילדה בעל/ת מוגבלות כלשהי, יש איסור אפליה(סעיף 2 באמנה). אין זה הוגן לאפלות את שאר… באמנה, כאשר יש ילד או ילדה בעל/ת מוגבלות כלשהי, יש איסור אפליה(סעיף 2 באמנה). אין זה הוגן לאפלות את שאר הילדים ולמנוע מנם מאכל שהם אוהבים רק בגלל ילד או ילדה אחת שאלרגיים לאותו מוצר. הדבר יכול ליצור כעס כלפי אותם ילדים אלרגיים ולדרום להדרתם ודחיקתם לשוליים ואף לאיים על חייהם ועל התפתחותם אם היא מגיעה עד כדי אלימות גופנית ונפשית כלפיהם. סעיף 12 באמנה תומך גם הוא בעמדתנו   *נכתב על ידי רונית יגודייב (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  לפי סעיף 23 באמנה בדבר זכויות הילד, ..״להינות החיים מלאים והוגנים בתנאים המבטיחים כבוד, מקדמים עצמאות ומקבילים על השתתפותו הפעילה… לפי סעיף 23 באמנה בדבר זכויות הילד, ..״להינות החיים מלאים והוגנים בתנאים המבטיחים כבוד, מקדמים עצמאות ומקבילים על השתתפותו הפעילה של הילד בחיי הקהילה״. לכן במקום למנוע מילדי הגן אוכל מסויים (בוטנים/ מוצרי חלב ועוד), או להגביל את הילד האלרגי בתוך הגן, אנחנו מציעות פתרון כזה: לאפשר אכילת מוצרי חלב בגן, וכל מי שאוכל כריך חלבי – ישב בצד יחד עם איש צוות. לאחר מכן יקפיד לשטוף היטב את ידיו ואת פניו. כמובן שכל כל או מדי יום (במהלך היום), להזכיר לילדי הגן כולו מדוע אנחנו נזהרים עם מוצרי חלב. תוך כדי התחשבות בחבר שלנו,שזה מסכן אותו. בנוסף, לסכם עם ההורים שלא ישלחו את ילדיהם עם אוכל מהבית, הרי יש מספיק אוכל בגן. לסוף, עוגות יום הולדת ניתן להכין בגן, בעל מתכון מסוים שאינו מסכן אף אחד בגן, ובכך נמנעת מההורים מעמסה נוספת לכבוד יום הולדת של בנם. כך יוצא מצב שבו אין הבדל ונבדל, הילד האלרגי מוגן ולא בצד מסומן. *נכתב על ידי אלכסנדרה אוחנה (צפיה בדעה במקור)
 • מיכאל ברמץ

  דיון במקורות דיון במקורות (צפיה בדעה במקור)
 • רונית יגודייב

  על פי מקור זה, יש איסור להכנסת מוצרים אלרגניים כגון:חלב, בוטנים, ביצים, ירקות ופירות מסויימים, ולכן צריך לפתוח גן שאין… על פי מקור זה, יש איסור להכנסת מוצרים אלרגניים כגון:חלב, בוטנים, ביצים, ירקות ופירות מסויימים, ולכן צריך לפתוח גן שאין בו את המוצרים הללו. הנימוקים: כי קשה מדי לשמור על סביבה נקייה מרכיבים אלרגניים לכן צריך לקיים גן שאסורה הכניסה למוצרים אלה. אין מקום לטעויות כי כל טעות עלולה לעלול לילד בחייו. כשלא מכניסים מוצרים אלרגניים לגן זה מגן על הילדים הרגישים ותורם לשאר ילדי הגן. (צפיה בדעה במקור)
 • ארבילי נטלי

  המקור הזה מחזק את האיסור שהכנסת מוצרים אלרגניים לגן הילדים גם אם יש מיעוט שאלרגי אליהם. לפי המקור הנ״ל, האם… המקור הזה מחזק את האיסור שהכנסת מוצרים אלרגניים לגן הילדים גם אם יש מיעוט שאלרגי אליהם. לפי המקור הנ״ל, האם הכותבת עשתה מספר דברים במטרה להגן על בנה: הסבירה חשיבות הנושא באסיפת ההורים, העבירה להם מתכון מתאים וסיכמה עם הגננת שתשלח עם בנה עוגות אישיות שאפתה בבית (כלומר, היא לוקחת על עצמה האחריות להגן עליו). היא עשתה זאת תוך התחשבות בשאר ילדי הגן - למשל, כאשר לא ביקשה מההורים להימנע מלהביא מוצרים ש״עלולים להכיל״ בוטנים ואגוזים, למרות שיכלה לעשות זאת; הרי עליהם להביא רק עוגה ופלטת ירקות... ולמרות זאת, נראה שכבר ביום ההולדת הראשון ההורים שכחו את החשיבות הנושא ואת הבטחותיהם על אף שהוסבר להם שמדובר בחיים ומוות ובילד קטן וחסר ישע שלא יודע להבדיל בין מאכלים מותרים לאסורים. (צפיה בדעה במקור)
 • אלכסנדרה אוחנה

  במקור ישנם טיעונים המדברים על איסור כניסת הילד האלרגי לגן עצמו, בטענה שמדובר במעמסה ומגבילה על כל חברי הגן ומונע… במקור ישנם טיעונים המדברים על איסור כניסת הילד האלרגי לגן עצמו, בטענה שמדובר במעמסה ומגבילה על כל חברי הגן ומונע מהם להתנהל בחופשיות במהלך היום בגן. ישנו נימוק נוסף על הכללת המזון בגן, כך שמסופר על הורים שהם אטומים בפני משפחות שהם אלרגיים למזון. בנוסף, ישנו במקור נימוק נוסף על איסור הכנסת ילד אלרגי לאותה קבוצה שאינה אלרגית, בטענה שישב בזמן האוכל -בחצר. (צפיה בדעה במקור)
 • אלכסנדרה אוחנה

  לפי המקור הנ"ל, אנו חושבות שהנימוקים הם יותר על איסור הכנסת ילדה אלרגית לגן, בטענה שהצוות אינו מוכן לקחת את הסיכון,… לפי המקור הנ"ל, אנו חושבות שהנימוקים הם יותר על איסור הכנסת ילדה אלרגית לגן, בטענה שהצוות אינו מוכן לקחת את הסיכון, את האחראיות, של טיפול בילדה אלרגית. למרות שיש טיפול צמוד לילדה במקרה הכי גרוע (מזרק וטיפות). מצד אחד עדיף שהילדה לא תהיה תחת אחראיות של צוות כזה, שפוחד, שאינו מוכן לה. אך מצד שני הילדה אינה יכולה להישאר אסירה בביתה. כמו שהאמא מוצאת פתרונות לביולויה של הילדה בגנים הציבוריים, כך ניתן גם למצוא פתרון בתוך מסגרת החינוכית, תוך כדי משא ומתן עם הצוות, ונימוקים לגבי צורת ניהול היום בגן מצד הילדים והצוות. עד כה לפי המקור, אנו רואים שהאמא לא מנעה מהסביבה את המאכלים שילדתה אלרגית אליהם, אלא היא ווידאה שהילדה לא תתקרב אליהם ולא תרכוש אותם בעצמה.   (צפיה בדעה במקור)
 • זיבלי עדי

  לפי הבנתנו את חוזר המנכ"ל ישנם נימוקים להכללה חלקית של מזון אלרגני והכנסת הילד לגן כלומר, עבור תלמידים הרגישים למוצרי… לפי הבנתנו את חוזר המנכ"ל ישנם נימוקים להכללה חלקית של מזון אלרגני והכנסת הילד לגן כלומר, עבור תלמידים הרגישים למוצרי מזון ברמה מסכנת חיים (אלרגיים), ההנחיה היא להרחיק עד כמה שניתן את המוצרים האלרגניים מהמסגרות החינוכיות או מייתר המרחבים שמתקיימות בהם פעילויות מטעמן ולאפשר לתלמידים להשתלב למרות המגבלות החלות עליהם. זאת תוך מודעות לכך שאין אפשרות להרחיק את כל המוצרים האלרגניים ממסגרות אלו. (צפיה בדעה במקור)
 • אלכסנדרה אוחנה

  מדובר פה על המודעות לסכנות שמהווים המזונות לאותם האנשים שאלרגים אליהם, ברמה מסכנת חיים. אמנם יש טיפול, בזמן התגובה למזון… מדובר פה על המודעות לסכנות שמהווים המזונות לאותם האנשים שאלרגים אליהם, ברמה מסכנת חיים. אמנם יש טיפול, בזמן התגובה למזון שאלרגים אליו, אך הטיפול לא תמיד יכול להיות בזמן. מה שבסופו של דבר, אי טיפול בזמן, יגרום למוות. מדובר במקור על התמודדות של הסביבה עם האנשים שאלרגים. הסביבה נוטה להציק לאותם האנשים בכוונה תחילה, על ידי כך שהם מתעסקים להם עם האוכל (לדוגמה: בבריטניה, ילדים שמו גבינה בכריך של ילד, אשר אלרגי למוצרי חלב. אי מתן יפול בזמן, גרם לכך שאותו הילד נפטר עקב תגובה אלרגית). בנוסף הסביבה מציקה או מאיימת על אותו אחד שאלרגי. הסרט "פיטר הארנב", מראה את ההתנהגות הבריונית הזאת, וכך בעצם מצדיקה אותה. בסרט לא מסבירים את חומרת המצב, אלא מראים בריונות לאותם האלרגים, בצורה משעשעת. מה שמוביל את הילדים שצופים בזה, להתנהגות דומה ולקלות דעת בנושא כה חשוב.   (צפיה בדעה במקור)